Hakkımızda

Amanoslar'dan Dünya'ya açılan pencere...

Amanos Fruits, toplam 140 dekar alan üzerinde inşaa etmiş olduğu 25000 m² modern sera ve 70 dekar meyve bahçesi üzerinde organik ve iyi tarım uygulamaları kapsamında, muz, domates, çilek, nektarin, böğürtlen gibi meyve ve sebzeler yetiştirerek tüm dünyaya ihraç etmekte; imza attığı sosyal sorumluluk projeleriyle ülkemizin gelişime katkıda bulunmaktadır.

Tarihçemiz

Amanos Fruits, taşıma ve lojistik sektöründe 30 yıllık tecrübeye sahip Onitaş Lojistik firmasının da kurucusu bulunan Mahmut Nuri Gündoğdu tarafından, öncelikle ülkemize sonrasında da tüm dünyaya iyi tarım uygulamaları ile yetiştirilen organik ürünlerin sunulması amacıyla 2012 yılında yaklaşık 16 aylık yoğun bir çalışma sonrasında kurulmuştur.

Amanos Fruits, Hatay ili Hassa ilçesinde toplam 140 dekar alan üzerinde inşaa etmiş olduğu 25000 m² modern sera ve 70 dekar meyve bahçesi üzerinde organik ve iyi tarım uygulamaları kapsamında, muz, domates, çilek, nektarin, böğürtlen gibi meyve ve sebzeler yetiştirerek tüm dünyaya ihraç etmektedir.

Amanos Fruits, sera ve meyve bahçelerinin yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın hibe desteği ile inşaa etmiş olduğu soğuk hava deposunu da 2012 yılı Mayıs ayında hizmete sunmuştur. Soğuk hava deposu, 1250 m² kapalı alana ve 1500 ton saklama kapasitesine sahip olup, dünyanın en son teknolojisine sahiptir ve sağlık adına kural koyan tüm kurum ve kuruluşların talep ettiği özelliklere sahiptir.

Amanos Fruits, Hatay Valiliği tarafından hazırlanan Hatay İli Tarımsal ve Kırsal Kalkınma Planı'nda da belirtilen modern ve iyi tarım uygulamalarını, üniversitelerin akademik danışmanlarının ve il-ilçe yetkililerinin destek ve görüşlerini de alarak sağlıklı meyve yetiştiriciliği konusunda uygulamaya çalışmaktadır.

Amanos Fruits tüm üretimlerine, Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği uyarınca T.C. Hatay Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün 28 Şubat 2013 ve 21854 kod numarasıyla kontrollü bir şekilde devam etmektedir.

Çalışmalarımız

Amanos Fruits, ürün yetiştirme, paketleme ve depolama hizmetlerinin yanı sıra, eğitim ve sivil toplum hizmetleri çalışmalarına da büyük önem vermektedir. Bu kapsamda;

  • Tesis etmiş olduğu eğitim ve kültür merkezi ile çiftçilere ve öğrencilere iyi tarım uygulamaları ve organik tarım uygulamaları konusunda üniversiteler ile koordineli olarak, akademik danışmanların gözetmenliğinde ücretsiz ve uygulamalı eğitimler vermektedir.
  • Hassa Kaymakamı'nın patronajında Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı-Dogaka-Kosgeb-Tkdk destekleme projeleri üzerine aylık olarak düzenlenen toplantılara katılım sağlamaktadır.
  • Bölge çiftçilerine hitap eden indirimli, uzun dönemli, hasattan hasata dayanan kredilerin alınması konusunda özel bankalarla görüşmeler yapmakta ve bu konuda önderlik etmektedir.
  • Telli bağ, damlama ve yeni meyve türlerinin fidan desteğinin sağlanması amacıyla bakanlık nezdinde çalışmalar yapmaktadır.
  • Hassa bölgesine dağ eteğinde bir su göleti tesis etmek için çalışmalar yapmaktadır.
  • Ekonomik yönden zayıf bulunan üniversite öğrencilerinin çeşitli burslarla desteklenmesini sağlamakta; tarım ve ziraat alanında okumakta olan öğrencilerin kendi tesislerinde uygulamalı eğitimler almasını sağlayarak, ülkemize faydalı olacak her yönden donanımlı ziraatçiler yetiştirilmesine yardımcı olmaktadır.
  • Hassa İlçe Tarım Müdürlüğü bünyesinde verilen tüm kurs ve eğitimlere çiftçi ve işçilerini yönlendirerek bilinçli ve doğru üretimin yapılmasını sağlamaya çalışmaktadır.
  • Hassa bölgesinde bulunan çiftçi ve yetiştiricilerin aynı çatı altında toplanmasını ve güç birliği yapılmasını sağlamak amacıyla Hassa Meyve Üreticileri Birliği'nin (HASMEYBİR) kurulmasına öncülük etmiştir.
  • Hassa'lı sanayici ve iş adamlarınının aynı çatı altında toplanmasını sağlamak amacıyla Hassalı Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (HASSİAD) kurulmasına öncülük etmiştir.
Belgelerimiz

Sahip olduğumuz üretim ve kalite belgelerimizi görüntülemek için lütfen buraya tıklayınız.